Bebek Odası Dekore Edilmeli Mi?


Bebek Odası Dekore Edilmeli Mi?

Yaşam alanlarının görsel açıdan güzelleşmesi açısından önemli olduğu kadar, kullanışlı olması açısından da kolaylık sağlar. Bu sebeple dekorasyon önemlidir. Bebek odalarının da, çocuğun ilk anlarından itibaren yaşayacağı ve gelişimini sürdüreceği alan olması bakımından uygun şekilde dekore edilmesi gerekir.

Bebek Odasının Dekore Edilmesinin Ruhsal Açıdan Önemi

Hayata ilk kez gözlerini açan bir bebeğin görsel algısının gelişmeye başladığı süreçte zamanının büyük çoğunluğunu geçireceği odasının dekorasyonu önemlidir. Uzmanlar özellikle renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkileri üzerinde sıklıkla uyarı yapmaktadır. Bu nedenle bebek odası dekore edilirken ruhsal açıdan düşünülürken, rahatlığın yanı sıra güvenliğin de önemi düşünülmelidir. Bebeğin eşyalarının yerleştirileceği dolapların uygunluğu ve bebeğin yatağının konforu da en önemli hususlar arasındadır.

Ailenin bebeğini huzurla uyutabileceği ve bebeğe güven veren bir oda tasarlanmalıdır. Oda içerisinde yetişkinlerin rahatlıkla dolaşabileceği boş bir alanın olması da önemli bir husustur. Bu nedenle bebek odası hem bebeğin hem de ebeveynlerin kullanımını kolaylaştıran unsurlar göz ardı edilmeden tasarlanmalı, eşyaların ebatları hem çocuğun rahatlığı ve güveni, hem de odanın fiziksel büyüklüğü ile birlikte değerlendirilerek tasarlanmalıdır. Odanın dekorasyonunda yine kullanılacak renkler doğru seçilmeli, gözü yormayan ve bebeği rahatlatan pastel renkler kullanılarak tasarlanmalıdır. Bebek odasının ev içindeki konumu da göz ardı edilmemeli bebek odası olarak tasarlanması planlanan odanın, her an ulaşılabilecek en uygun konumda olması da koşullar dahilinde değerlendirilmelidir.

Bebek Odasının Dekore Edilmesinin Sağlık Açısından Önemi

Bebek odası dekore edilirken, sağlık koşullarına uygun olması gereklidir. Odada kullanılacak mobilyaların da, bebeğin odasında kullanılan ev tekstil ürünlerinin de içeriğinde kanserojen madde barındırmayan, mümkünse lisanslı ürünlerden seçilmesi gereklidir. Aynı zamanda odanın havalandırma koşulları ve temizliğinin de önemi vardır. Kullanılacak eşya ve kişisel ürünlerin kolay temizlenebilir olması da sağlık açısından zorunludur. Odada kullanılacak dolapların raf özellikleri, saklama kutularının yerleşiminin kolay ulaşılabilir ve düzenli olması da gerekmektedir.

Sponsorlu Baglantilar

SİZ DE PAYLAŞIN PUAN KAZANIN

Siz de evinizi paylaşın, fikir arayanlara ilham verin!

PAYLAŞIM YAP
BENZER KONULAR
YORUMLAR

Yorum yapmak için giriş yapmanız gerekmektedir.