Duvarda Halı


Duvarda halı, eski kültürümüz de daha çok görünmektedir. İnsanlar eskiden tarımla çok ilgilendikleri için bitkisel ve üretimi daha kolay yapılması ve maliyeti düşük olan işlevlere yönelmektedirler. Eskiden insanlar kıl keçisinin tüylerinden, tiftik keçisinden ve pamuk gibi bitkilerden halı, kilim, çorap, eskiden giyilen kıl pantolonlar ön plandaydı. Eskiden bunları kullanmak ve yapmak zorunluluktu şimdi ise artık görsel muhteşemlik anlamda kullanmak için insanlar mağazalarına iş yerlerine ve dekorasyon yapmak için bu gibi halıları duvarlara asarak eski kültürlerine bağlılıklarını göstermiş oluyorlar. Ancak bu da kişinin mağazasının müşterilerine dikkat çekme gereksinimi ortaya doğuruyor. Bunu yaparak da başarılı olabilmektedirler. Bu işlemle günümüz modern hayatta onları kullanmak görsellik açısından ve kültürel açısından insanların sanata olan bağımlılığını dile getirmiş olmaktadır aynı zaman da.


Duvarda Halı Nasıl Durmalı?
Duvarda halı derken küçük ve sembolik olmalı daha sonra dokumacılık ustalığı ön planda olmamalı ve astığımız mekan olarak tasarımı çok önemli olmalı. Örneğin bir çiçek satan mağazanın duvarın üzerine halı asmak istiyorsak üzerine işlenmiş güller, karanfiller ve çiçekler olmalıdır. Ya da bir mobilya satan mağazanın duvarın da üzerine evin bölümlerini içeren işlemeler yapılıp koyulursa müşterilerin içini rahatlatır ve aynı zamanda mağazanın iç görünümünün güzelliğinde bir uyumluluk sağlar.


Duvardaki Halının Boyutu Nasıl Olmalı?
Bu konu da olması gereken tek şey halıyı kullandığımız duvarın genişliğinde ve boyutuna oranla asılmalıdır. Elli metre karelik bir duvara 5 metre kare bir halı asılırsa bence mükemmel olur. Tabi bu kullanılan ortamın büyüklüğüne ve malzemesine uymalıdır.


Duvardaki Halının Asılma Şekli Önemli Midir?
Elbette önemlidir. Çünkü dikdörtgen bir halıyı çapraz asmak ve duvarın boyutuyla çok uyumsuz olmamalı. Neden mi ? Halı kendini göstermez eğer amacımız duvarda halıyı görsel olarak kullanıyorsak koyma şeklimizi değiştirmeli ve onun asma şekli nasıl daha güzel olursa o şekil de duvarda değerlendirmeliyiz.

Sponsorlu Baglantilar

SİZ DE PAYLAŞIN PUAN KAZANIN

Siz de evinizi paylaşın, fikir arayanlara ilham verin!

PAYLAŞIM YAP
BENZER KONULAR
YORUMLAR

Yorum yapmak için giriş yapmanız gerekmektedir.