Mutfak Dolabında En Kullanışlı Renkler Neler?


Mutfak dolabı seçimi ince elenip sık dokunması gereken bir iştir. Mutfağın tasarımı ve rengini belirleyen asıl etmen mutfak dolaplarıdır. Bu kadar önemli olan mutfak dolapları bir kez takıldıktan sonra çıkmayacağı için iş yükünden ve masraftan kaçınmak için dolap seçiminde daha dikkatli olmak gerekiyor. En önemli hususlardan biriside dolabın şekli kadar rengidir. Mutfak dolabında en kullanışlı renkler neler? Sorusunun cevabını merak edenler için yanıtlayalım.

Mutfağın Büyüklüğüne Göre Mutfak Dolabı Rengi

Mutfak dolaplarının mutfak duvarlarından en az 1 tanesini tamamen kapladığını düşünürsek özellikle küçük mutfaklarda dolap renkleri daha önemli bir hal alıyor. Küçük hacimli mutfaklarda eğer koyu renkler seçilirse mutfak daha küçük görülebilir. Eğer açık renk dolap seçilirse mutfak olduğundan daha geniş ve büyük gözükecektir. Büyük mutfaklarda ise açık renkler tam tersi durum yaratabiliyor. Büyük mutfaklarda açık renk dolaplar kullanılırsa mutfak daha büyük görüneceğinden gerekli sıcak ortam yakalanmıyor.

Mutfağın Aldığı Işığa Göre Dolap Rengi

Mutfak eğer çok iyi derecede ışık alıyorsa çok küçük olmadığı sürece koyu renk mutfak dolapları kullanılabilir. Küçük mutfaklarda koyu renkler ışığı emdiğinden koyu renk dolap ve duvarla hiçbir zaman tavsiye edilmiyor. Tam tersi karanlık bir odayı aydınlatmak için açık renk dolapların kullanılması şarttır. Mutfak ne kadar büyük olursa olsun eğer ışık almıyorsa koyu renklerden her türlü uzak durulması gerekiyor. Işık almayan büyük bir odaya bir de koyu renkli dolaplar seçilirse mutfak mağara gibi görünecektir.

Dekorasyon Tarzına Göre Dolap Renkleri

Kiraz ve kestane gibi koyu renkli dolaplar klasik tarza uygun mutfak dolaplarıdır. Bu tarz dolaplar ile çağdaş bir mutfak düzeyine ulaşmak için sade ve özel tasarımlı dolaplar kullanmak gerekiyor. İskandinav, Fransız İngiliz ve country tarzı mutfaklar için en kullanışlı v en uygun renk beyaz ahşap oluyor. Parlak yüzeyli beyaz mutfak dolapları çağdaş tasarıma daha uygundur. Beyaz mutfağı aydınlık ve geniş gösterecektir. Beyaz mutfak dolaplarıyla yapılan bir mutfağa renkli malzemelerle sıcak bir hava katmanız mümkün oluyor.

Sponsorlu Baglantilar

SİZ DE PAYLAŞIN PUAN KAZANIN

Siz de evinizi paylaşın, fikir arayanlara ilham verin!

PAYLAŞIM YAP
BENZER KONULAR
YORUMLAR

Yorum yapmak için giriş yapmanız gerekmektedir.